Vrag 1 kursus

Kunne du og din klub tænke jeg at afvikle et “Vrag1” kursus
Kurset henvender sig til alle med minimum CMAS* certifikat eller tilsvarende

Kurset består af en teoridel og praktikdel.
På teoridelen komme man ind på følgende:

Hvad er vragdykning
a. Definitioner
b. Penetrering

Skibs arkitektur og terminologi
a. Generel arkitektur
b. Almindelige skibstyper
c. Vrag forfald

Jura omkring skibsvrag
a. Alder
b. Optagelse af genstande
c. Dykkerforbud

Procedure
a. Find og fasthold vraget
b. Navigation på vraget
c. Brug af liner
d. Brug af opstignings-/deko-bøje

Udstyr og planlægning
a. Redundans
b. Gas plan og administration
c. Lys

Sikkerhed
a. Risici
b. Stress
c. Signaler

Den teoridel den afsluttes med en teoriprøve

Den praktiske del omfatter bl.a. følende emner:
Påbinding
Identifikation af vrag kendepunkter – Stævn – Agter – Anker – Bro – Maskine – Skrue
Finde vraget
Udlægning af line
Linecutting
Opstigning med bøje
Sikkerheds/deko stop

For den praktiske del gælder beståelseskravet at man udfører øvelserne sikkert og rutineret
Kurset afsluttet med et “Vrag 1” certifikat.

Prisen for kurset:
Teknisk Udvalg har ingen holdning til hvad kurset skal koste, men på dette link kan du se Teknisk Udvalgs politik.
Link til potitik

På nuværende tidspunkt kan du kontakte følgende instruktører der kan undervise i “Vrag “1 kurset

Vragdykker instruktører 1

Hele landet:

Ken Bordig ken@bordig.dk
Gert Larsen gert.ingolf.larsen54@gmail.com
Kåre Sørensen kilden1@stofanet.dk
Kim Drikkjær Laursen kim@drikkjaer.dk
Jens Næsted Nielsen jnn@n-eng.dk
Robert Zimmermann biro@os.dk
Rune Platz runefys@yahoo.dk
Klaus Hamkens klaus@hamkens.dk
Carl E. Tronhjem ce.tronhjem@gmail.com
Søren Arnvig Kontakt info
Lars Blaaberg lars@blaaberg.dk
Mogens Braae braae@newmail.dk
Flemming Holm flemming@sportsdyk.dk
Henrik D. Andersen hda@semler.dk
Michael A.S. Hansen michael@hansenholding.dk
Lasse Lading lasse.lading30@gmail.com
Ivan Maimann Ivan.maimann@me.com
Kasper Engelstoft kasper@engelstoft.com
Allan Nielsen aknn@novozymes.com
Morten Kjøller Hegelund mortenkjoellerhegelund@gmail.com
Kjeld Lau Petersen kjeld.lau.petersen@dk.ibm.com
Henrik Dohlmann henrik@dohlmann.dk

Siden er opdateret den 02-11-2017